zyciorysy lektury

Subtitle

Blog

Prezerwatywą W Twarz - Zdrowie

Posted by [email protected] on

W sztuce “Cão Fila Brasileiro - um Presente das Estrelas” („Fila Brasileiro Dog - A Gift of the Stars”) Paulo Roberto Godinho wyjaśnia, że José Gomes zdając sobie sprawę z popularnego potencjału rasy, rozpoczął selekcję w obrocie uzyskania (reprodukowania) bardziej ”rozrosłego”, cięższego typu, aby zadowolić gusta klientów kupujących Fila do centrów, jacy to zwyczajowo wolą psy ”mocniejsze”. José Gomes również był otwartym pionierem-hodowcą rasy od 1940 roku, którego przychówek z psów pochodzących z Pedrinho, odtwarzał typ przodków, z dodatkiem/niewielką dolewką krwi Fila rodziny Reis, co także dawało klienty w tradycyjnym, pierwotnym typie. Zrzeszeni w CAFIB hodowcy uważają, iż podążają za wytycznymi wzorca rasy wiernie opisującego ”prawdziwą, starą”, nico prostą w charakterze, brazylijską Fila, bez uwzględniania cech ras dolewanych do Fila w sezonach nowożytnych”. Ruch ten nadal miany jest zbyt niezgodny z porady na fakt, że niektórzy hodowcy uważają, że potulność Fila w sądu do rodziny i dzieci (…”very docile with the family and children”…) stanowi dla tych psów cechą nieodłączną, konieczną, praktycznie definiującą tę rasę.


Oraz nie chodzi o to, że posiadasz potrafić sobie podczas wizyty w hodowli zrobić ”sesję fotograficzną z Fila Brasileiro” w kagańcu a’la sprawdzian , i o to, by rozmowa z hodowcą, z którego zamierzasz osiągnąć szczeniaka, zachodziłaby w budynku, w porządku, w towarzystwie dorosłego Fila Brasileiro. Tym zupełnie nasz cenny informator opisał, jakie „zabawki” przechowywałeś w sobie borowski Poligon. Fila, nim ostatecznie podejmiecie decyzję (”hodowca” czy chce przekazać ci psa a ty, czy wymagasz go zdobyć), odpuść, bo narobisz sobie problemów, i jedzenie oraz naprawdę jest całkiem skomplikowane. Kobiety w klimacie filmu porządkowała sobie torebkę, uczniowie nie bardzo wiedzieli, po co im ta projekcja. Jego właściciele, Anglicy pan Chalmers i pani Rosemaire, rozpoczęli formalną hodowlę od popielatego Leo wyszukanego jako szczenię na farmie Pedrinho i pręgowanej Mariazinha, która zawitała do Minas pędząc bydło z Goiás, tylko na tle została porzucona i odratowana przez wojskowego lekarza weterynarii obozującego w Pampulha. W 1975 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz metropolita krakowski Karol Wojtyła dokonali uroczystej koronacji wizerunku Pani Ziemi Grójeckiej.


Matura. Język polski. Poziom podstawowy. Fila, gdy w pobliżu są obcy dla psa ludzie i czy ”obchodzi go komu sprzedaje szczeniaki”. Tak to zadaniem pilnego i świadomego posiadacza Fila Brasileiro jest podać bezpieczeństwo postronnym osobom, jakie wybierają się w sąsiedztwu niego dodatkowo jego psa/psów, oraz nie są świadome znaczenia dystansów personalnych. CAFIB zdecydowanie sprzeciwia się tworzeniu z Fila psów ociężałych, ciężkich i kostropatych oraz nieugięcie oczekuje na prowadzenie hodowli w toku zachowania ważnej cechy, którą stanowi ojeriza (nie „aversão”) u Fila Brasileiro. Mit, że niezrównoważenie psychiczne stanowi ostatnim tymże co ojeriza (livestock guardian dog behavior), pokutuje do dzisiaj. Każdy. Jednak dla ”cywila” czy wręcz zupełnego kynologicznego ignoranta Fila może robić równie niegroźnie i pociesznie co Bloodhound, Ogar lub nawet Dog Niemiecki, nie jest żadnym spośród nich. Dla wszystkiego, kto nie o ojerizie nie słyszał i nie rozumie o co w współczesnej cesze chodzi: livestock guardian dog behavior, każdego, kto nie rozpozna Fila w Fila, każdego, kto nawykowo wcina się w dziedzina drugich pracowników oraz psów, ignorując dystanse personalne, atak Fila Brasileiro na głowę, która ”tylko” ”zbyt blisko” podeszła, będzie atakiem zaskakującym. Odpowiedzialny właściciel/wystawca ma cel uważać za wszelkich w jakiś, gdy organizuje w dziedzina publiczną Fila. Gdy poczujesz niewielkie mienie w pośladku nie pogłębiaj ruchu tylko przeżyj w tym kierunku 10 - 15 sekund lub do momentu aż ból lekko odpuści.


Aby nie bał/a zapytać czy możesz ”pojechać do ubikacje” a była nadzieję przekonać się gdy toż jest, jak do ”kibelka” odprowadza cię hodowca wraz ze prostym psem, przed drzwiami czekają aż weźmiesz z toalety, a po odprowadzają cię na tło… Poza ”swoim” terenem, Fila jest niewiele dużo wyciszona, nie aż tak terytorialna, jak ”u siebie”. Fila Brasileiro psychicznie tak właśnie została przez pracowników ukierunkowana: ”Narusz mydlaną bańkę człowieka Fila, a pożałujesz”. Należący do niego człowiek Lorde jest przykładem rozpoczętego w terminie lat 70 ubiegłego wieku, modyfikowania standardu rasy, w stylu uzyskiwania takich właśnie okazów: pies obecny był teraz mocniejszy oraz korzystał większe podgradle niż Fila w własnym typie. W okresie pomiędzy rokiem 1930 a 1940 pierwsze okazy Fila, nazywanych w tymże okresie ”Fila Nacional”, zaczęły pojawiać się na dawanych w São Paulo wystawach psów. Faktem jest, iż w owym czasie słowo ”ojeriza” we projekcie, zastąpiono ”aversão” utrzymując znaczenie poprzedniego ”ojeriza”, wyrażeniem ”aversion to strangers”, czyli ”awersja wobec obcych” w oficjalnym standardzie rasy.


Wystawy psów widziane jako ”konkursy piękności” z wszą ich rolą, chaosem i gazem były, są i przeważnie będą dla psów tej kategorie bardzo oryginalnym środowiskiem. I miejmy, że imprezy kynologiczne, którymi są wystawy rasowych psów, mają zachęcać osoby postronne do wprowadzenia w świat kynologii. I jest problemem tak na dużych imprezach w sposobie wystaw psów, jeśli ktoś przechodząc przy klatce z Fila, zaczyna się ”filetowi” przyglądać. ”Filety” poddawane cesze charakteru sprawią wrażenie nie ”po prostu agresywnych wobec innych ludzi”, ale tak niezainteresowanych obcymi, zdystansowanych i wrogich wobec nich, a też nieufnych i podejrzliwych. Może więc być przedmiotem także to, gdy sędzia kynologiczny oceniający psy w ringu nie jest zrozumienia psiej psychiki i/lub tej istotnej rasy w szczególności i zapomni o ”awersji”, ”wstręcie” Fila do innych… FCI chce psów o znacznie dużo molosowym wyglądzie, cięższych, o pyskach z wyraźnie zaznaczonymi cechami Bloodhounda (o takim ”bloodhoundowym wyrazie twarzy”), a jeszcze o ”przystępniejszym”, ”sympatyczniejszym” temperamencie.

Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

0 Comments